آبان ۱۴, ۱۳۹۶ امیرمحمد 2دیدگاه
0

در این نوشته به نکاتی برای وبلاگ نویسی بهتر می‌پردازم. در نظر داشته باشید این نکات صرفاً نکات شخصی من هستند و پس‌ از مدت زمانی که می‌نویسم به آنها رسیده‌ام.

نکاتی برای وبلاگ نویسی بهتر – بخش اول

در این نوشته به نکاتی برای وبلاگ نویسی بهتر می‌پردازم. در نظر داشته باشید این نکات صرفاً نکات شخصی من هستند و پس‌ از مدت زمانی که می‌نویسم به آنها رسیده‌ام.

زمان تولید یک نوشته را در دست بگیرید

اولین موردی که می‌خواهم درباره آن صحبت کنم، حذف زمان‌های غیرمفید است. بخشی از زمان وبلاگ نویسی صرف کارهای متفرقه می‌شود که می‌توان آن‌ها را بهبود داد. مثلاً زمانی که نوشته خود را در ورد ویرایش می‌کنید، ‌زمانی که طول می‌کشد یک فایل خاصی را اجرا کنید یا حتی زمان روشن شدن سیستم!

پس از مدتی که وبلاگ نویسی را ادامه دادید روش موردعلاقه خود را پیدا می‌کنید، سپس فرآیند خود را تا حد ممکن ساده کنید. از یک قالب یکسان برای اندازه تصاویرتان استفاده کنید و یک‌بار تمپلیت آن –قالب پی اس دی- آن‌ را آماده کنید تا آن را اجرا کرده و تصویر را سریعاً ویرایش کنید.

سایت‌های موردعلاقه برای تحقیق، معنی واژه‌ها، پیدا کردن تصاویر جذاب و… را بوک مارک کنید تا دسترسی سریع‌تری به آن‌ها داشته باشید و در سیستم خود پوشه‌ای برای دسترسی به فایل‌ها داشته باشید و آن را جلوی چشم قرار دهید.

تیتر عشق کُش بنویسید

برای درک درست این بخش یک مقدمه کوچک نوشته‌ام.

مقدمه این بخش؛ گوگل و ارتباط ما با مخاطب

رفتار نویسنده وبلاگ با مخاطب به دو صورت می‎‌تواند باشد. در حالت اول نویسنده وبلاگ به سراغ مخاطب می‌رود. یعنی کلمات مهمی که مردم جستجو می‌کنند را در تیتر خود قرار می‌دهد تا گوگل صفحه را در نتایج خود نشان دهد و کاربر نسبت به خواندن مطلب ترغیب شود.

مثلاً زمانی که من مقاله‌ای با عنوان “مخاطب شناسی بازاریابی محتوا” یا “نکاتی برای نوشتن در شبکه‌های اجتماعی” می‌نویسم، می‌دانم این کلمات توسط مردم زیاد جستجو می‌شود و باهدف اینکه گوگل مرا در صفحه نتایج خود نشان دهد، می‌نویسم پس من به سراغ مخاطب رفته‌ام.

در حالت دوم، مخاطب به وبلاگ من سر می‌زند و از بین نوشته‌های وبلاگ چند موردی که جذاب‌تر است را انتخاب می‌کند. در اینجا اهمیتی ندارد که من در عنوان نوشته، کلمه‌ای را بنویسم که ازنظر گوگل نیز مهم باشد، به‌جای آن تلاش می‌کنم تیتری بنویسم برای کاربری که در وبلاگ در حال گشت‌وگذار است جذاب باشد.

مثلاً “کتابخانه شخصی امیر؛ تأسیس ۱۳۸۵” یا “یک سال بعد از نوشتن” جزو آن دسته از تیترهایی هستند که هرگز توسط مردم در گوگل جستجو نمی‌شوند. تقریباً غیرممکن است شخصی “کتابخانه امیر” را جستجو کند. اما ممکن است برای مخاطبی که در حال بازدید از وبلاگ است جالب به نظر برسد.

بنابراین برای تیتر نویسی یکی از این دو حالت یا ترکیبی استاندارد از هر دو حالت را داشته باشید. حتماً برای انتخاب یک تیتر خوب زمان بگذارید. شخصاً بعضی مواقع محتوایی از بعضی از دوستان وبلاگ نویسم می‌خوانم که ازنظر محتوایی غنی است اما به دلیل تیتر ضعیفی که دارد، کم‌تر مورد استقبال قرار می‌گیرد.

از تصویر استفاده کنید

این مورد وابسته به زمانی است که می‌توانید برای هر نوشته‌ در نظر بگیرید. اگر بتوانید برای نوشته‌های خود تصویر مناسبی بگذارید، در انتقال نوشته‌ وبلاگ تأثیر فوق‌العاده‌ای گذاشته‌اید، ترجیحاً از تصویر به همراه نوشته استفاده کنید. تصویر بخش مهمی از متن را یادآوری کنید.

ممکن است که از من خرده بگیرید که بسیاری از وبلاگ نویسان معروف –مثلاً محمدرضا شعبانی- به‌ندرت از تصویر استفاده می‌کنند. من هم با شما هم‌عقیده هستند. در ابتدای این بخش بیان شد که این موضوع وابسته به زمانی است که برای هر نوشته دارید اما در نظر داشته باشید در یک سایت محتوا محور مانند متمم تصویر به‌ویژه تصویر به همراه متن، نقش مهمی در انتقال مفاهیم آموزشی دارد و این موضوع در همه مطالب آموزشی آن یافت می‌شود.

منبع یا مطالب مرتبط

اگر مقاله‌ای ترجمه کرده‌اید، نام مرجع را ذکر کنید یا اگر افرادی را می‌شناسید که در موضوع نوشته شما کارکرده‌اند و نکات مهمی دارند به آن‌ها ارجاع دهید. این کار دست‌کم ازنظر اخلاقی مهم است و این دید را به مخاطب می‌دهد که اگر از نوشته شما در جای دیگری استفاده کرد نام شمارا به‌عنوان مرجع ذکر کنند.

موارد بیان‌شده مهم‌ترین مواردی بودند که احساس کردم ذکرشان خالی از لطف نیست. در بخش دوم به بیان نکات مهم دیگری می‌پردازم.

نکته: یادتان نرود قبل از همه‌ی این موارد یک نکته مهم است، آن هم اینکه فقط بنویسید.

0

سایر نوشته ها در این دسته

مطالب سایت در تلگرام شما

2 دیدگاه در “نکاتی برای وبلاگ نویسی بهتر – بخش اول

  1. مطلب شما سنجیده بود ؛
    اما از نظر محتوایی به قدر کافی غنی سازی نشده بود مواردی که در این نوشته ذکر کردید پیش پا افتاده بود یا شاید برای من اینطور باشد .
    در هر صورت موفق باشید و در نوشتن پایدار بمانید .

    0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *